කොරෝනා නැති රටවල් මෙන්න

ලෝකයේ බොහෝ රටවල් කොරෝනා වෛරස නිසා දැඩි පීඩාවට ලක්වී තිබෙනවා. ඒත් කොරෝනා වෛරස් තත්වයෙන් මෙතෙක් කිසිදු පීඩාවකට ලක් නොවූ රටවල් නවයක් පිළිබදව විදෙස් වෙබ් අඩවි වාර්තාකර තිබුණා. ඒ රටවල් පහත පරිදියි.

1. උතුරු කොරියාව (ජනගහනය: 25,778,816)

උතුරු කොරියාව සිය පළමු සැක සහිත කොරෝනා සිද්දිය ජූලි 26 දින වාර්තාකලත් පසුව එම සිද්දිය කොරෝනා වෛරස් සිද්දියක් නොවන බව තහවුරු උනා.දේශසීමා වසා දැමූ පළමු රට උතුරු කොරියාවයි.චීනයේ අසල්වැසියෙකු ලෙස රට ජනවාරි 21 වන දින දේශසීමා වසා දැමූ අතර එතැන් සිට නැවත විවෘත කර නොමැත. ඉන් අනතුරුව රට තුළට පැමිණෙන අයට (විදේශිකයන් සහ ජාතිකයන්) මාස හෝ මාස දෙකක නිරෝධායනය ඇතුළුව දැඩි ක්‍රියාමාර්ග ක්‍රියාත්මක කරන ලදී.

2. ටර්ක්මෙනිස්තාන් (ජනගහනය: 6,031,200)


ටර්ක්මෙනිස්තානය යනු මධ්‍යම ආසියාවේ කසකස්තානය, උස්බෙකිස්තානය, ටජිකිස්තානය, ඉරානය සහ ඇෆ්ගනිස්ථානය යන රටවලට මායිම්ව පිහිටි රටකි. බොහෝ දේශසීමා මාසයකට වඩා වැඩි කාලයකට පෙර වසා දමා තිබූ අතර, පෙබරවාරි මස මුලදී ටර්ක්මෙනිස්තානය චීනයට සහ ඉන් පිටතට බොහෝ ගුවන් ගමන් සහ සියලුම ගුවන් ගමන් අවලංගු කරන ලදී.

3. සමෝවා (ජනගහනය: 198,413)

සමෝවා මාර්තු 25 සිට අගුලු දමා ඇත.හදිසි තත්වයක් පවතින අතර රට තුළ සහ ඉන් පිටත ඇති සියලුම ජාත්‍යන්තර සංචාර අත්හිටුවා ඇත.

4. කිරිබාටි (ජනගහනය: 119,451)

රටතුල සිද්දි වාර්තා වී නැතත් මහජන හදිසි තත්වයක් ප්රකාශයට පත් කර ඇත. මාර්තු 30 සිට සති 2 ක් සඳහා පාසල් වසා දමන ලදී.

5. මයික්‍රොනීසියා ෆෙඩරල් රාජ්‍ය (ජනගහනය: 115,030)
චීනයෙන් සංචාරය කරන අය සහ චීන පුරවැසියන් සඳහා වන සමස්ත සංචාරක තහනම ඇතුළුව පෙබරවාරි මුලදී මයික්‍රොනීසියාව සංචාරක තහනම ක්‍රියාත්මක කිරීමට ඉක්මන් විය.

6. ටොංගා (ජනගහනය: 105,695)
ටොංගා පෙබරවාරි මාසයේ සිට සංචාරක නීති රීති සමඟ දැඩි ලෙස කටයුතු කර ඇත.ෆීජි හි පළමු වරට වෛරසය පිළිබඳ සිද්ධිය වාර්තා වූ පසු, ටොංගා සිය දේශසීමා විදේශිකයන්ට වසා දැමූ අතර, තම රටවලට ආපසු ගුවන් ගමන් වල යෙදී සිටින විදේශිකයන්ට පමණක් පිටව යාමට අවසර දුන්නේය. මාර්තු 29 වන විට ටොංගා අගුලු දමා ඇත. ටොංගා වැසියන් ෆීජි නුවරින් ආපසු ගෙන්වා ගැනීම සඳහා ජුලි මස මැද භාගයේදී ගුවන් ගමන් ආරම්භ කළේය. මෙම ගුවන් ගමන 60 කට අඩු පිරිසකට පමණක් සීමා වූ අතර, ඔවුන් සියල්ලෝම නගරයේ එකම හෝටලයක දැඩි නිරෝධායනය යටතේ සිටිති. මෙම හෝටලය පොලීසිය විසින් දැඩි ලෙස ආරක්‍ෂා කර ඇති අතර එය ගමන් කරන මාර්ගය වසා ඇත.සැක සහිත සිද්ධීන් 8 ක් පරීක්ෂාවට ලක් කරන ලද අතර, ඒවා සියල්ලම කොරෝනා නොවන බවට තහවුරු විය.

7. පලාවු (ජනගහනය: 18,094)

8. ටුවාලු(ජනගහනය: 11,793)
බොහෝ විට ලෝකයේ අවම වශයෙන් සංචාරය කරන රටක් ලෙස හැඳින්වෙන ටුවාලු වසරකට සංචාරකයින් 200 කටත් වඩා අඩු සංඛ්‍යාවක් පැමිණෙන රටකි. ඉතා කුඩා ජනගහනයක් සිටින මේ රටේ පැතිරීම වැළැක්වීමට මෙය විශාල උපකාරයක් විය හැකිය.

9. නාවුරූ (ජනගහනය: 10,823)
එක් දිනක් තුළ රට වටා ගමන් කළ හැකි තරම් කුඩා රටක් වන නාවුරූ කොරොන වයිරස් රහිතව සිටීමට සමත් වී තිබේ. ටුවාලු සමඟ, ලෝකයේ අඩුම සංචාරය කළ රටක් ලෙස එය වාර්තාවක් තබා ඇත.

About The Author

You might be interested in

Thank you for taking time to Vote for us at BestWeb.lk 2021
logo